Ankara Barosunun Düzenlediği İcra Dairelerinde Yaşanan Sorunlar Paneline İcralardan Sorumlu Cumhuriyet Savcısı Sn. Alper Türközmen ve Dernek Başkanı Ahmet Kayiş Konuşmacı olarak katılmıştır.

AVUKATLAR KONUŞUYOR: İCRA MÜDÜRLÜKLERİNDE YAŞANAN SORUNLAR

İcra Müdürlüklerinde Yaşanan Sorunlar” Ankara Barosu tarafından düzenlenen toplantıda masaya yatırıldı. Avukatların yoğun ilgi gösterdiği toplantıya, İcra Müdürlüklerinden sorumlu Savcı Alper Türközmen de katılarak iyileştirme çalışmaları ve gündemdeki projeler hakkında bilgi verdi.

Ankara Barosu’nca periyodik aralıklarla gerçekleştirilen “Avukatlar Konuşuyor” başlıklı toplantılar dizisinin beşincisi, “İcra Müdürlüklerinde Yaşanan Sorunlar” konu başlığıyla 30 Ocak 2014 Perşembe günü ABEM’de düzenlendi.

Moderatörlüğünü Ankara Barosu Genel Sekreteri Avukat Gökhan Candoğan, Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Beyza Elif Cabbar ile Avukat Dr. Serkan Ağar ve Avukat Yıldız Oğuz’un yürüttüğü toplantıya Ankara İcra Müdürlüklerinden sorumlu Savcı Alper Türközmen ve Ankara 7. İcra Müdürü ve İcra İflas Çalışanları Derneği Başkanı Ahmet Kayış da konuşmacı olarak katıldı. Ayrıca toplantıya katılan avukat ve stajyer avukatlar da konu ile ilgili eleştiri, istek, öneri ve görüşlerini serbest kürsü ortamında dile getirdiler.

Konuşmacılar ve katılımcılar İcra Müdürlükleri’nde gördükleri yasal ve idari düzenlemeler gerektiren sorunlara değinmekle birlikte özel olarak icra dairelerindeki fiziksel şartlar, icra memurları ile avukatlar arasındaki iletişim problemleri, UYAP uygulamalarında yaşanan sıkıntılar, avukat yanında çalışan katiplerin icra müdürlüklerindeki iş ve işlemleri, evrak tarama merkezi eksikliği, icra müdürlüklerindeki dosya kota sorunu, Baro ile kurumlar arasında borçlulara ait bilgilerin alınması ile ilgili protokol yapılmasına ilişkin öneriler, yeni uygulanmaya başlayan numaratör sistemi, otopark sorunu gibi değişik konularda fikir beyan ettiler.

Avukatların eleştiri, istek, öneri ve görüşleri sonrasında sorumlu Savcı Alper Türközmen ve İcra Müdürü Ahmet Kayış söz alarak uygulamada yaşadıkları sorunlar, çalışma şartlarının ağırlığı, uymak zorunda oldukları genelgeler, icra memuru sayısının azlığı, iç hizmet eğitimi eksiliği, son yasal düzenlemelerle icra memurlarının gelirinin azalması, sorunlar için Baro tarafından kamuoyu oluşturulması gibi konulara değinerek yasal ve idari düzenlemeler yapılması gerektiğini savundular.

Toplantıda moderatör avukatlar ve konuşmacıların yanı sıra, Avukat Saliha Sasa, Avukat Teoman Salgırtay, Avukat Murat Can, Avukat Serhal Nur Mahmutoğulları, Avukat Ferhat Aznevi, Avukat İbrahim Toplama, Avukat Demet Arslan, Avukat Mehmet Nalçakar, Avukat Özgür Ramazan Kavak, Avukat Semra Koçak, Avukat Reşit Gürkan, Avukat Yusuf Durukan söz alarak görüşlerini bildirdi.

Zaman zaman salonda tartışma imkanı doğan ve moderatörler ile Savcı ve İcra Müdürü tarafından not alınan istek, öneri ve görüşlerin çözümü için Baro tarafından girişimlerde bulunulacak olup; ilerleyen toplantılarda bu hususlarla ilgili olarak da bilgilendirme yapılacaktır. Dileğimiz “Avukatlar Konuşuyor” etkinliğinin geniş bir katılımla, mesleğimizle ilgili her tür sorunu paylaşıp çözüm yolları arayacağımız, başarı ve başarısızlıklarımızı birlikte değerlendirebileceğimiz bir ortamın oluşmasıKurucu Başkanın Veda Mesajı

Ziyaretçi Sayısı

0147630