Makale – Dosyanın birine yüksek bir tahsilat gelmişti

Dosyanın birine yüksek bir tahsilat gelmişti. Tahsilatla birlikte her zaman olduğu gibi birde avukat, oradan buradan önce yumuşak bir konuşma yapıldı. Daha öncelerden tanışılmış gibi… Avukatın niyeti sıcak paranın derhal cebine intikal etmesini istiyordu. Dosyayı inceleyen icra müdürü
-Hııımm! Dosyada birden fazla eksiklik ve birden fazla haciz görüyorum ben dosyayı inceleyeyim diyordu. Bu durumu karşısındakine bir solukta anlatmıştı, ancak Avukat telaşa kapılıyordu. Paranın cebine intikali için boğuntu yapmalı ve iyi bir güç gösterisi yapmalı ufak bir şova da dönüşebilirdi bu. Karşısında cim karnında bir nokta… Buyruun cenaze namazına… bu durum defalarca yaşanılır değil mi?

Herşey bizlerden beklenilir. Talepler açılır. Ödeme emri gönderilsin. Falanca yere haciz yazılsın. Sorulsun. Sorgulansın. Hesabı çıkarılsın. Bir daha sorulsun. bir daha sorgulansın. bir daha hesabı çıkarılsın. Tarafıma ödensin. Haciz yapılsın. Teslim edilsin. bir daha bir daha bir daha …. Akarsu gibi üzerine gelen taleplerde bunları yap yap.. Ama Birtanesini unut… Bir avukat benim talebimi yapmamışsınız neden yapmadınız neden neden… odunumun parası?

Kimi zaman Ahraz, dilsiz, sağır olmak istiyorum. Kimi zaman deliye çıkmak istiyorum. Kimi zamanlar Avazım çıktığınca haykırmak istiyorum…Dolapları yumruklamak …Masamın üstüne kusmak…Saçımı başımı yolmak..Karşımdaki insana ders vermek adına istifa etmek istiyorum.. Çünkü, bu eserin sahibi, yalnızca belgelerle inceleyerek gerçeğe ulaşmak isteyen hakim ve savcıların tutumudur. Doğrudan doğruya bu eseri yaratan bizleriz.. Kanunu yapan ile yaşayan bizlerin aynı şahsiyette birleşmemiş olması da çatışmalara neden olmakta. Benzerleri ile karşılaştırılamayacak üstün değerde bir eser durumuna getiriyor bizi.

Ahh Ahh Dağ başından duman eksik olmaz misali Başımızdan bela hiiiç eksilmez.Yaptığımız iş 657 Devlet Memurluğu ama Babayasaya aykırı, Birbirinin izin kullanmasında diğerinin canının çıktığından, arkadaşını izne gönderirken içinin sızladığı oldumu hiç gözleriniz dolup kahırlandınız mı… işte biz bu hallerdeyiz.

Tayfanın akıllısı geminin dümeninden uzak duranmış, Bizler hem tayfayız hem gemi yönetiyoruz.Yüksek yüksek vergilerle devlete büyük katkılar sağlayanız. Hergün maliyeye oluk oluk paralar akıtıyoruz. Alacaklarını alamayanların al sana para. Çocuğunu alamayanlara al sana çocuk.Nafakasını alamayanlara al sana nafaka Evini tahliye edemeyenlere al sana ev.Yaptığımız iş büyük ama aslımız tayfa.. Devlete oluk oluuuk para akıtıyoruzda daaa sı var.Kendi haklarımızı alamıyoruz. Çünkü biz gemi yürüten tayfayız.

Büyük iş velhasıl.. Bu kadar büyük dağda duman eksik olurmu? Bir dünya iş bir dünya sorun demek.

Bu hikaye yi bilirsiniz Hani devekuşuna sormuşlar.. Devemisin? Kuşmusun? Oda ben deveyim demiş o hayde kooş demişler..Ben kuşum koşamam demiş. Madem kuşsun o halde uuuuç demişler. Üzülerek Ben deveyim uçamam demiş… Koşmasına bakanlar deve zannederler. Kanatlarına bakanlar kuş zannederler. İşte biz icra müdürleride öyleyiz.. Aslımız memur ama yaptığımız iş hakimlik… Haklarımız 657 ama tayin ve atamalarımız 2802.

Hep bir şeyler yapmalıyız diyoruz. Laf-ı güzaf … Tabiki bir şeyler yapmalıyız. Birlikten kuvvet doğar.Baş başa vermeyince taş yerinden kalkmaz.

YUKARIDAKİ TESBİTLER DERNEĞİMİZİN ÜYESİ OLAN MESLEKTAŞIMIZ DERYA KÖKSAL'A AİTTİR


Kurucu Başkanın Veda Mesajı

Ziyaretçi Sayısı

0147628